Činnost za rok 2021

Ve druhém roce řešení projektu pokračovalo shromažďování a analýza dostupných informačních zdrojů – analýza metodického, obsahového i visuálního zpracování dosavadních materiálů a hledání nových možností realizace edukačních materiálů. Byly zapracovány poznatky z pilotáže výzkumných nástrojů, tedy dotazníků pro pedagogy a rodiče a dále otázek pro rozhovory s pedagogy. Bylo vyjasněno terminologické uchopení nástrojů a finalizovány výzkumné nástroje. Dotazníky pro pedagogy a rodiče byly transformovány do elektronické podoby. Část škol v rámci koordinace realizace sběru dat na jaře 2021 vyjádřila preferenci distribuovat dotazníky v tradiční papírové podobě a část škol naopak v důsledku uzavření a vysokého podílu karantén jejich tříd se rozhodla pro elektronickou podobu. Obě podoby poskytují kompatibilní data, která je možné vyhodnotit v rámci jednoho datového souboru.

    V měsících 5–6/2021 bylo provedeno dotazníkové šetření mezi rodiči a učiteli ve vybraných spolupracujících školách (1. fáze sběru dat dotazníky na školách) v zapojených třídách MŠ a na 1. stupni ZŠ. Datový set byl dále doplněn z těchto škol ještě v září a říjnu 2021, kdy nastoupily do projektových tříd MŠ další děti, popř. zahájily docházku děti 1. tříd ZŠ, které se do projektu zapojily. Toto doplnění umožnilo, aby dotazníkové šetření mezi rodiči pokrylo všechny děti/žáky v projektových třídách, v nichž následně proběhl sběr dat od dětí/žáků prostřednictvím Evaluačních pracovních listů LAGRIS (10–11/2021). Cílem tohoto postupu bylo v ideálním případě získat co nejvíce respondentů-rodičů, respondentů-pedagogů a respondentů-dětí/žáků ze shodných škol a tříd MŠ a ZŠ. 

    V první polovině roku 2021 proběhlo také zapracování připomínek k vyhotovení Evaluačních pracovních listů LAGRIS po první fázi připomínkování v rámci 1. etapy projektu (2020). Dále byl vytvořen výtvarný a následně grafický návrh těchto materiálů. Pilotní podoba Evaluačních pracovních listů LAGRIS byla pilotována ve spolupracujících školách celkem na 131 dětech/žácích, následně byly získány zpětné vazby od všech spolupracujících pedagogů, vyhodnoceny pracovní listy od dětí/žáků a upravena finální podoba materiálů. Evaluační pracovní listy LAGRIS byly následně vytištěny, doplněny metodickým pokynem pro pedagogy a dalšími materiály pro děti/žáky a distribuovány do spolupracujících MŠ a ZŠ. Ředitelé a učitelé v zapojených MŠ a ZŠ byli instruováni z hlediska správného sběru dat tak, aby data byla získaná ve shodných podmínkách a bylo možné je zařadit do výzkumného vzorku.

    V rámci spolupráce se školami se podařilo zajistit nejen 12 spolupracujících tříd a učitelů MŠ a ZŠ pro sběr dat na podzim 2021, ale o zapojení do projektu projevilo zájem dalších 7 tříd MŠ a ZŠ. Navýšení počtu respondentů se podařilo realizovat bez navýšení rozpočtových položek, neboť byli do výzkumného šetření zapojeni studenti a doktorandi PedF UK, a to pro zajištění dílčích činností pod vedením odborných pracovníků PedF UK. Tímto způsobem se podařilo již ve 2. etapě projektu splnit minimálně stanovené počty respondentů jednotlivých skupin, a dokonce získat odpovědí více:

    • Dotazníkové šetření mezi rodiči: plánováno za celý projekt min. 500, získáno 664.
    • Dotazníkové šetření mezi pedagogy: plánováno za celý projekt min. 200, získáno 226.
    • Šetření mezi dětmi MŠ/žáky 1., 3. a 5. tříd ZŠ pomoci Evaluačních pracovních listů LAGRIS: plánováno za celý projekt min. 500, získáno 594.

    V návaznosti na provedený sběr dat pomocí Evaluačních pracovních listů LAGRIS byly realizovány rozhovory s pedagogy v zapojených školách. Rozhovory reflektovaly jak průběh samotného sběru dat, což umožnilo hlubší kontextualizaci sběru, tak získání informací od učitelů ohledně jejich posouzení pasivní a aktivní bezpečnosti a průběhu edukačních procesů v jejich školách ve vztahu k prevenci úrazů a ochraně zdraví dětí/žáků.

    Data z dotazníkových šetření byla vyhodnocena základně popisnou statistikou. Evaluační pracovní listy LAGRIS byly vyhodnoceny a data byla transkribována do online formulářů, které byly za tímto účelem vytvořeny a pilotovány. Na základě získaných dat z dotazníkového šetření i analýzy materiálů byl vytvořen návrh Příručky pro pedagogy a rodiče LAGRIS a návrh metodik pro jednotlivé cílově skupiny dětí/žáků: předškolní věk, 1. třída, 3. třída a 5. třída ZŠ. V rámci 2. etapy byla vytvořena také první verze projektového webu určeného pro propagaci projektu a informování pedagogické, rodičovské a širší veřejnosti o průběhu projektu a jeho výstupech.

    Členové řešitelského týmu se v průběhu roku 2021 účastnili odborných akcí zaměřených na danou problematiku, např. Konference AKTUÁLNE OTÁZKY BEZPEČNOSTI PRÁCE, XXXIV. ročník mezinárodní konference, konaná ve dnech 8.–10. 12. 2021 (online).

    Jelikož se do dotazníkového šetření zapojily také dvě školy zřizované Městskou částí Praha 5, začalo se o projekt zajímat i vedení radnice Městské části Praha 5. Projekt, jeho cíle a průběh řešení byl prezentován vedení městské části a také pracovníkům Odboru školství, kteří vyjádřili projektu veřejnou podporu. V místním časopise Pražská pětka v číslech 11 a 12/2021 vyšly na toto téma dvě krátké zprávy.

    PhDr. Barbora Loudová Stralczynská, Ph.D.
    E-mail: barbora.loudova@pedf.cuni.cz

    Univerzita Karlova
    Katedra preprimární a primární pedagogiky
    Pedagogická fakulta
    Magdalény Rettigové 4, 116 39 Praha 1

    IČ: 00216208   DIČ: CZ00216208