Souhrnná výzkumná zpráva

Uvedený výstup bude shrnovat výsledky získané jak v rámci analýzy dostupných odborných zdrojů české i zahraniční provenience, publikací, metodik, informačních webových stránek, národních/evropských vzdělávacích kampaní apod., tak i šetřením provedeným v terénu, které bude prováděno formou:

a) sběru dotazníků mezi rodiči a učiteli na MŠ a ZŠ a rodiči oslovenými na veřejných vzdělávacích akcích;

b) polostrukturovanými rozhovory s vybranými učiteli ze spolupracujících škol, odborníky z praxe a rodiči dětí/žáků ze spolupracujících škol;

c) analýzou získaných vyplněných pracovních listů zaměřených na evaluaci kompetencí dětí v předškolním a mladším školním věku v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví. Zpráva bude agregovat získané informace a zahrne také diskusi k získaným poznatkům.

 Cílovou skupinou je odborná pedagogická i rodičovská veřejnost (zvl. rodiče dětí v předškolním a mladším školním věku), učitelé MŠ a ZŠ, studenti učitelských a zdravotnických oborů a jejich VŠ pedagogové, neziskové organizace zaměřující se na vzdělávání dětí, na bezpečnost a ochranu zdraví, poskytování první pomoci apod.).

Lagris Souhrnná výzkumná zpráva

Anotace

Dokument představuje souhrnný výstup z projektu „Analýza a podpora rozvoje kompetencí dětí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví“, který byl řešen v období 2020 až 2023. Uvedený projekt byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci programu společenskovědního výzkumu ÉTA. Řešitelem projektu byla Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Znalecký ústav bezpečnosti a ochrany zdraví, z.ú. Cílem projektu bylo zmapovat, analyzovat a inovovat stávající přístupy aplikované v naší společnosti pro prevenci úrazů dětí, výchovu k bezpečnému chování a výchovu ke zdraví. Snahou výzkumu bylo získat ucelené informace o zkušenostech, potřebách a názorech rodičů a pedagogů k dané problematice. Součástí řešení bylo vytvoření komplexních edukačních materiálů pro aktivní práci s dětmi (soubor edukačních materiálů, metodické materiály pro učitele MŠ, 1. stupně ZŠ a rodiče), realizace odborného workshopu, vytvoření webové stránky a odborné publikace k danému tématu.