Činnost za rok 2020
V roce 2020 byla provedena rešerše dostupných tuzemských a zahraničních odborných zdrojů zahrnující odborné články, metodických a edukačních materiálů publikovaných v letech 2000-2020. Analýza byla realizována formou rešerše v databázích Národní knihovny České republiky a Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Bylo vyhledáno celkem 69 výstupů zaměřených na téma bezpečnosti dítěte a 42 titulů zpracovávajících téma úrazy dětí. Dále byla realizována rešerše odborných článků publikovaných na Web of Science v letech 2000–2020, kde bylo identifikováno celkem 35 článků zabývajících se výzkumy úrazů dětí a prevencí v oblasti ochrany zdraví. Zjištěné zdroje sloužily jako teoretická východiska pro zpracování kontextu vlastního výzkumu v projektu a jeho ukotvení v rámci zkoumání problematiky na mezinárodní úrovni.
Dále byly vyhledány klíčové legislativní dokumenty, metodické pokyny pro školy a školská zařízení, materiály pro prevenci ve školách, pro využití v edukaci v mateřských a základních školách. Sumarizovány byly rovněž odkazy na exitující materiály projektu Dětství bez úrazů pro školy a vzdělávací instituce a brožury vydané Státním zdravotním ústavem.
Prevence dětských úrazů – metodické materiály
V tomto roce byla dále zpracována Analýza kurikulárních dokumentů – RVP PV a RVP ZV (pro 1. st. ZŠ), Analýza právních předpisů a metodických materiálů týkajících se problematiky bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a žáků při školní výuce nebo souvisejících činnostech a Analýza možnosti využití videa pro výchovu, vzdělávání a motivaci dětí, které jsou zde volně dostupné:
- Analýza kurikulárních dokumentů – RVP PV a RVP ZV (pro 1. st. ZŠ)
V 1. etapě projektu byly dále navrženy výzkumné nástroje pro získání dat od pedagogů MŠ a ZŠ, rodičů a dětí (dotazníky, položky do rozhovorů, evaluační pracovní listy pro děti). Mezi rodiči a prarodiči dětí bylo provedeno pilotní dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo 354 respondentů, kteří popsali své zkušenosti s úrazy svých dětí/vnoučat. Výpovědi respondentů se týkaly celkem 431 dětí. Skupina dětí ve věku 0–6 roků byla nejpočetnější (56,8 %), následovaná skupinou dětí ve věku 7–12 (37,8 %). Nejméně bylo dětí ve věku 13–18 let (5,3 %). Z výzkumu mezi rodiči a prarodiči vyplynulo, že během předchozího roku utrpělo alespoň jeden úraz celkem 81 dětí, což je téměř čtvrtina z celého vzorku (23,4 %). Za celý svůj dosavadní život ale vážnější zranění utrpělo přibližně každé druhé dítě, resp. některé z nich i opakovaně. V rámci dotazníkového šetření nás zajímaly také názory rodičů/prarodičů na to, zda jsou jejich děti/vnoučata schopny rozeznat možná nebezpečí. Téměř tři čtvrtiny z nich uvedlo odpověď rozhodně ano nebo spíše ano (72,3 %). Za velmi významné pro řešení projektu lze považovat získané informace týkající se osobního názoru rodičů/prarodičů na to, jakým způsobem by měla být v praxi prováděna osvěta a výchova dětí k bezpečnému způsobu chování. Nejvíce z nich zastávalo názor, že podstatnou roli by měla hrát školní výuka (89,8 %). Tyto a další poznatky z pilotáže umožnily doplnit dotazníkové formuláře o aktuální položky důležité pro projektové zaměření.
Členové řešitelského týmu se v průběhu roku 2020 zúčastnili několika odborných akcí zaměřených na danou problematiku, kde prezentovali projekt a dílčí výsledky projektu.
Rozvoj kompetencí dětí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví (prezentace z konference)
Rozvoj kompetencí dětí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví (odborný článek ve sborníku)
Metodická příručka je určena nejen pro učitele, ale i rodiče. Definuje základní otázky bezpečnosti v prostředí rodiny a školy. Popisuje, za jakých okolností k dětským úrazům nejčastěji dochází, jak jim předcházet a především, jak se při vzniku úrazu dítěte správně zachovat. V neposlední řadě je popsáno, jaké má škola povinnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví. Vzhledem k vysoké četnosti kyberšikany se poslední část příručky věnuje kyberbezpečnosti pro rodiče i školy. Všechny tyto materiály byly na mateřských školách a prvním stupni základních škol pilotovány ve 2. polovině školního roku 2021/2022.