Strategie projektu

Projekt průběžně vede děti/žáky, učitele a rodiče ke sledování a hodnocení vlastního  chování i posuzování chování ostatních osob v situacích,  které zpravidla probíhaly (nebo reálně mohou probíhat) v jeho okolí. 

Obsahem, formou zpracování podkladů i způsobem organizace je zábavný, tj. motivuje  k bezpečnému chování – ve vztahu ke své osobě i k druhým.

Přináší příležitosti naučit se chovat bezpečně. Rozvíjí kompetence dětí/žáků (pomocí  simulovaných situací) potřebné k odpovědnému rozhodování ve prospěch zdraví a  bezpečí v situacích, se kterými se děti/žáci mohou setkat.

 

Přínos výzkumu:

Získání ucelené informace o zkušenostech, potřebách a postojích rodičů a pedagogů k dané problematice.

Specifikace nových aktuálně relevantních vzdělávacích témat, metod a prostředků v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví.

Výzkumné cíle projektu

Zmapovat stávající přístupy aplikované v naší společnosti pro prevenci úrazů dětí a poškození jejich zdraví v důsledku působení ergonomických rizik (ve škole, rodině, práci s PC atd.), resp. výchovu k bezpečnému chování a výchovu ke zdraví

Záměrem je jednak zjistit, které rizikové situace děti v daném věku dokážou či nedokážou vyhodnotit jako rizikové a jednak porovnat přístup mladší a starší skupiny dětí.  

Výzkum se dílčím způsobem zaměřil i na problematiku sociálních rizik nebo rizik spojených s pobytem v kyberprostoru. Toto jsou zcela specifické problémy, které se ještě více projevily v době pandemie covid-19.

Získat ucelené informace o zkušenostech, potřebách a postojích rodičů a pedagogů k dané problematice. Plánovanými výstupy projektu jsou souhrnná výzkumná zpráva, komplexní edukační materiály určené pro aktivní práci s dětmi, jakými jsou soubor edukačních materiálů, metodické materiály pro učitele MŠ a prvního stupně ZŠ a rodiče. Dalšími výstupy jsou workshopy, webová stránka a odborné publikace v této tematické oblasti. Účelem plánovaných výstupů je umožnit šíření ucelených poznatků o bezpečnosti a ochraně zdraví směrem k dětem, rodičům a učitelům.

Harmonogram a postup řešení

Výzkumný projekt TL03000213 „Analýza a podpora rozvoje kompetencí dětí v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví“ (LAGRIS) je spolufinancován Technologickou agenturou České republiky.