Činnost za rok 2022

Během roku 2022 proběhla v řešení  projektu 3. etapa, která se primárně zaměřila na tvorbu komplexních edukačních materiálů, jejich následnou pilotáž, zpracování analýzy dat a publikačních výstupy.

Komplexní edukační materiály obsahují tyto části:

  1. Karty rizik pro mladší děti (MŠ a 1. třída ZŠ) a starší děti (3. – 5. třída ZŠ),
  2. Cykly („Digitální bezpečnost“; „Dítě a žák v roli cyklisty a chodce“; „Zima“),
  3. Metodická příručka pro učitele a rodiče.

    Karty rizik lze využít pro práci s mladšími i staršími dětmi a pracovat s věkově heterogenními skupinami v mateřských a základních školách. Karty jsou k dispozici pro mladší věkové skupiny (předškolní děti, 1. – 2. třída ZŠ) a starší žáky (3. – 5. třída ZŠ).

    Hlavním cílem je diskuse dětí s učiteli nad jednotlivými situacemi, proč jsou situace rizikové a jak na ně vhodně reagovat. Děti a žáci se učí vytvořit alternativní strategie řešení situací. Žáci mohou i v písemné formě formulovat zdůvodnění a návrhy řešení, tj. jak se zachovat v rizikových situacích (co dělat a co nedělat).  Primárně jsou tyto materiály navrženy pro projektové vzdělávání a projektové dny (v rámci vzdělávacích činností v sociální a environmentální oblasti a ve výuce prvouky).

    Karty rizik pokrývají shodná témata v obou věkových skupinách, a proto je možné ve třídách pracovat na podobné tematice a následně vytvořit ve škole příležitosti pro vrstevnické učení. Součástí tohoto materiálu je také metodická příručka pro učitele.  Karty je možné využít v návaznosti na konkrétní vzniklé rizikové situace, s nimiž se při vzdělávání setkáváme nebo na které chceme děti a žáky připravit.

    Cykly jsou také určeny pro mladší děti (MŠ a 1. třída ZŠ) a starší děti (3. – 5. třída ZŠ), zaměřují se na stěžejní a aktuální témata („Digitální bezpečnost“; „Dítě a žák v roli cyklisty a chodce“; „Zima“). Cílem je, aby si žáci formou úkolů tematicky vztažených k jednotlivým integrovaným blokům osvojili bezpečné chování a vzájemnou pomoc v různých životních situacích, včetně mimořádných událostí. S věkem se náročnost pracovních listů zvyšuje. K jednotlivým cyklům jsou pro učitele vytvořeny metodické listy. Cykly slouží učitelům jako příklad, jak lze s tématy pracovat, jak je vnitřně gradovat a jak umožnit dítěte samostatně či ve skupině sdílůet vlastní zkušenosti, vysvětlovat situace, formulovat návrhy pro jejich řešení a diskutovat o jejich vhodnosti mezi vrstevníky, s učiteli i s rodiči.

    Vzdělávací činnosti chtějí iniciovat aktivitu dítěte, samostatnou práci a kooperativní učení. Využívají aktivizační metody (např. metodu E-U-R) a umožňují individualizaci a diferenciaci vzdělávací nabídky podle možností a zájmů dětí.

       

       

      Metodická příručka je určena nejen pro učitele, ale i rodiče. Definuje základní otázky bezpečnosti v prostředí rodiny a školy.  Popisuje, za jakých okolností k dětským úrazům nejčastěji dochází, jak jim předcházet a především, jak se při vzniku úrazu dítěte správně zachovat. V neposlední řadě je popsáno, jaké má škola povinnosti v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví. Vzhledem k vysoké četnosti kyberšikany se poslední část příručky věnuje kyberbezpečnosti pro rodiče i školy. Všechny tyto materiály byly na mateřských školách a prvním stupni základních škol pilotovány ve 2. polovině školního roku 2021/2022.

      V 3. etapě se uskutečnila pilotáž: evaluace materiálů pomocí polostrukturovaných dotazníků a dílčích rozhovorů s učiteli a rodiči participujícími na pilotáži metodických materiálů ve vybraných mateřských a základních školách, po kterých následovalo vyhodnocení získaných dat. Učitelé mateřských i základních škol se také podíleli na ověřování funkčnosti jednotlivých edukačních materiálů.

      Projekt byl prezentován jednak v podobě příspěvku „Výzkum schopností dětí identifikovat rizikové situace spojené s běžnými životními situacemi“, dále v podobě odborného článku v konferenčním sborníku „Aktuálne otázky bezpečnosti práce“, která se konala 8. – 10. 12. 2021 na Slovensku a taktéž na vědecké konferenci České asociace pedagogického výzkumu, která se konala 29. srpna – 31. srpna 2022 s příspěvkem „Bezpečnost a ochrana zdraví dětí předškolního a mladšího věku pohledem pedagogických pracovníků“.

      Pro účely prezentace výzkumu vznikla tato webová stránka, kde jsou průběžně prezentovány komplexní edukační materiály a analýza dat.

      Projekt byl prezentován jednak v podobě příspěvku „Výzkum schopností dětí identifikovat rizikové situace spojené s běžnými životními situacemi“, dále v podobě odborného článku v konferenčním sborníku „Aktuálne otázky bezpečnosti práce“, která se konala 8. – 10. 12. 2021 na Slovensku a taktéž na vědecké konferenci České asociace pedagogického výzkumu, která se konala 29. srpna – 31. srpna 2022 s příspěvkem „Bezpečnost a ochrana zdraví dětí předškolního a mladšího věku pohledem pedagogických pracovníků“. Pro zahraniční čtenáře byl v tomto roce publikován článek s výsledky piloního dotazníkového šetření mezi rodiči a prarodiči.