Didaktické a edukační materiály

Komplexní edukační materiály poskytují výchovně-vzdělávací podněty pro MŠ a ZŠ. Záměrem je, aby učitelé mohli výstup uplatnit v běžné výuce dětí/žáků a zařadit problematiku cíleně v třídních a školních vzdělávacích plánech. Školy mohou pracovat s výstupem i v rámci nadstandardních činností (např. vzdělávací semináře pro rodiče) či při méně formálních akcích pro rodiny a děti/žáky škol.

Předložená metodická příručka doplňuje soubor didaktických materiálů vytvořených v projektu Lagris o shrnutí teoretického základu prevence dětských úrazů a o přehled legislativních opatření, která ukotvují danou problematiku v rezortu školství. Záměrem příručky je podpořit spolupráci rodiny a školy v daném výchovně vzdělávacím působení. Má i inspirovat rodiče, jak chránit své děti před úrazy v prostředí domova a zároveň umožnit rodičům seznámit se s opatřeními, která jsou pro bezpečí jejich dětí realizována ve škole. Učitelům mateřských škol a prvního stupně základních škol by měla poskytnout informace potřebné pro jejich pedagogickou práci v dané oblasti, vč. námětů pro možnou participaci s rodinami žáků. 

Text je členěn do čtyř kapitol. Úvodní kapitola objasňuje základní otázky bezpečnosti dětí se zaměřením na prostředí rodiny a školy. Na podkladě analýzy výsledků realizovaných výzkumů uvádí příčiny a okolnosti vzniku dětských úrazů. Vede rodiče i učitele k zamyšlení nad možnostmi účinné prevence. Předkládá souhrn doporučení, jak v konkrétních rizikových situacích úrazům dětí předcházet. Zejména pro rodiče může být pomocníkem část věnovaná postupům, jak se zachovat v případě úrazu dítěte, a zásadám poskytování první pomoci se zaměřením na děti. Kapitoly 2 a 3 uvádějí problematiku úrazů dětí a jejich prevence v prostředí školy do souvislosti s platnými legislativními dokumenty. Konkretizují povinnosti při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví všech zúčastněných při vzdělávání a činnostech s tím souvisejících organizovaných školou. V kapitole 4 jsou zpracovány aktuální klíčové informace týkající se nebezpečí a rizik spojených se vstupem digitálních technologií do života dětí. Uvádí nejen výčet možných ohrožení, ale poskytuje rodičům i učitelům cenné rady, jak negativní vlivy eliminovat a vytvářet pro děti bezpečné digitální prostředí. 

V jednotlivých kapitolách příručky tak mohou rodiče najít rady užitečné pro zajištění bezpečí svých dětí. Učitelé mohou uvedené informace využít při přípravě aktivit, které budou s dětmi a žáky dle didaktických materiálů projektu Lagris realizovat. Především však příručka svým pojetím otevírá pro rodinu a školu nové možnosti spolupráce v ochraně zdraví a zajištění bezpečí dětí. 

Metodická příručka LAGRIS

Evaluační nástroje pro zjištění kompetencí dětí (pracovní listy)

Byly vytvořeny edukační materiály pro mateřské školy, 1. ročníky, 3. ročníky a 5. ročníky základních škol. Všechny sady sestávají ze šesti pracovních listů, kdy každý list představuje jeden samostatný úkol. První čtyři listy zobrazují rizikové situace v prostředí dětského hřiště, v parku, v silničním provozu a v domácnosti. Pátý list zachycuje různé nehody nebo mimořádné události, kdy úkolem dětí je správně přiřadit příslušnou složku IZS, která by měla být k těmto událostem přivolána. Poslední šestý list se pak zaměřuje na ověření toho, nakolik a jakým způsobem jsou děti schopné čelit rizikům plynoucím ze sociálního kontaktu (např. riziko únosu, riziko narušení osobní identity a soukromí na sociálních sítích, riziko kontaktu s agresorem apod.).

Soubor materiálů, které společně řešili učitelé mateřských škol spolu s dětmi naleznete zde Evaluační materiály pro mateřské školy.

Soubor materiálů, které společně řešili učitelé 1. ročníků spolu se svými učiteli naleznete zde Evaluační materiály pro 1. ročníky základních škol.

Soubor materiálů, které společně řešili učitelé 3. ročníků spolu se svými učiteli naleznete zde Evaluační materiály pro 3. ročníky základních škol.

Soubor materiálů, které společně řešili učitelé 5. ročníků spolu se svými učiteli naleznete zde Evaluační materiály pro 5. ročníky základních škol.

Karty rizikových situací

Karty rizikových situací jsou součástí souboru edukačních materiálů vytvořených v projektu Lagris, který se zaměřil na analýzu a podporu kompetencí dětí a žáků v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví. Karty rizikových situací mohou být využity samostatně pro práci s určitým tématem ochrany zdraví dětí a žáků – v návaznosti na konkrétní vzniklé rizikové situace, s nimiž se při vzdělávání setkáváme nebo na které chceme děti a žáky připravit. Edukační materiály Lagris můžeme využít také v rámci projektového vzdělávání. 

V oblasti zdraví a bezpečnosti se snažíme, aby se děti učily reflektovat své chování (vlastní i druhých), aby se učily formulovat otázky, strategie k jejich řešení a ve spolupráci s ostatními v malých skupinách samostatně řešily rizikové situace a formulovaly vhodné podoby reakcí. Z tohoto důvodu můžeme využít karty jako: 

  • Východisko tématu – vizualizace problému, který budou děti/žáci společně dále řešit ve skupinách a následně v reflexi skupinové práce formulovat souhrn řešení. K tomu mohou sloužit i otázky pod obrázky. 
  • Podklad pro skupinovou či individuální práci – karty pokrývají vždy více témat z jedné oblasti (např. kontakt s rizikovými osobami, prostředím, zvířaty apod.). Starší předškolní děti a žáci prvních tříd ZŠ tak mohou ve více skupinách paralelně řešit rozdílné situace a následně v reflexi porovnat a shrnout své návrhy. 
  • Podklad pro reflexi – na lícové straně karet jsou v jazyce dětí shrnuty informace k dané tematické oblasti. Učitelům slouží jako usnadnění komunikace témat, která jsou obsahově složitá, ale s nimiž se děti a žáci potřebují setkat, aby dokázali čelit rizikům v současné společnosti. 

Věříme, že edukační materiály Lagris podpoří rozvoj kompetencí dětí a žáků v oblasti ochrany jejich zdraví a bezpečnosti. Umožní nám spolupráci mezi rodinou, MŠ a ZŠ, mezi jednotlivými třídami i učiteli a poskytnou potřebné informace i náměty pro pedagogickou práci. 

Tématické cykly pracovních listů 

jsou také určeny pro mladší děti (MŠ a 1. třída ZŠ) a starší děti (3. – 5. třída ZŠ), zaměřují se na stěžejní a aktuální témata („Digitální džungle” zaměřená na digitální bezpečnost ; „Já jako cyklista” – dítě a žák v roli cyklisty a chodce; „Zimní období“). Cílem je, aby si žáci formou úkolů tematicky vztažených k jednotlivým integrovaným blokům osvojili bezpečné chování a vzájemnou pomoc v různých životních situacích, včetně mimořádných událostí. S věkem se náročnost pracovních listů zvyšuje. K jednotlivým cyklům jsou pro učitele vytvořeny metodické listy. Cykly slouží učitelům jako příklad, jak lze s tématy pracovat, jak je vnitřně gradovat a jak umožnit dítěte samostatně či ve skupině sdílůet vlastní zkušenosti, vysvětlovat situace, formulovat návrhy pro jejich řešení a diskutovat o jejich vhodnosti mezi vrstevníky, s učiteli i s rodiči.

Vzdělávací činnosti chtějí iniciovat aktivitu dítěte, samostatnou práci a kooperativní učení. Využívají aktivizační metody (např. metodu E-U-R) a umožňují individualizaci a diferenciaci vzdělávací nabídky podle možností a zájmů dětí.